EarthFest 2016 - Welcoming Ceremonies & Entertainment


  10:20AM – 11:00 AM: Jungle Bob and his Animal Friends (Pavilion) 

  11:00 AM Welcoming Ceremonies

  • Hoop, “Earth Day” Song
  • Music Mark, Transportation Song Performance
  • Brenda Oreilly, President, Earth Day Coalition
  • Scott Sanders, Executive Director, Earth Day Coalition
  •  Hon. Frank Jackson, Mayor, City of Cleveland
  • Jenita McGowan, Chief of Sustainability, City of Cleveland
  •  Sunny Simon, Cuyahoga County Council
  • Michael Foley, Cuyahoga County, Head of Department of Sustainability
  • Karen Gahl-Mills, Executive Director, Cuyahoga Arts and Culture
  • Julius Ciaccia, Executive Director, Northeast Ohio Regional Sewer District
  • Steve Bitto, Executive Director of Marketing, Cleveland Regional Transit Authority
  • Joanne Scudder, Director of Energy Center, Cuyahoga County Fair Board
  • Jim Sheehan, Founder and Executive Director, Ohio City Bicycle Co-op
  • Brian Adelstein, Hope and Stanley Adelstein Art, Poetry, and Essay Contest Awards
  • Announcement of EarthFest 2017
  • Music Mark, Song Performance
  • Studio 86, Hip Hop Performance

EarthFest 2016 Entertainment Schedule 

Stage A – Picnic Pavilion – Bldg 17 

  • 12:30 – 4:30 PM Drumming with Earth Rhythms 

Stage B – Midway Stage – NW Corner of Midway 

  • 1:00-1:30 Austin Stambaugh 
  • 1:45-2:15 Wesley Washington  
  • 2:30-3:00 Zal 
  • 3:15-3:45 Cherri Delight 
  • 4:00-4:30 CGS (L-Reezy) 

Stage C – Old Barn Pavilion – Bldg 15 

  • 11:45 – Hoop / Gary Hoopengardner 
  • 12:00 – Musical Mark 
  • 12:30 – 12:45 PM Treecie 
  • 12:50 – 1:05 PM Soupy 
  • 1:10 – 1:25 PM Mixed Legends 
  • 1:30 – 1:45 PM Eric Sconyers 
  • 1:50 – 2:05 PM C Maynor 
  • 2:10 – 2:25 PM Stilt Walker 
  • 3:00 – 3:15 PM Kneck of the Woods 
  • 3:20 – 3:35 PM Chanel Angelique 
  • 3:40 – 3:55 PM Glenville Cheer and Dance Team 
  • 4:00 – 4:15 PM RockLee 
  • 4:20 – 4:35 PM Tamara Lynn 
  • 4:40 – 4:55 PM Spazzo CLE 

Stage D – Gazebo – Bldg 44 

  • 12:30 – 12:50 PM Northern Whale 

  • 1:00 – 1:20 PM Eric Sconyers 
  • 1:30 – 1:50 PM The Fell Winter 
  • 2:00 – 2:30 PM Take This Hammer 
  • 2:40 – 3:05 PM Shiva Linga 
  • 3:15 – 4:30 PM Spirit of the Bear 

 

Julius Ciaccia